2 ROSSZCSONT GYEREK OLDALA
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
szereted a buszokat
szereted a buszokat ?

igen
nem
nemannyira
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
melyik busz ka kedvenced
Melyik busz a kedvenced ?

ikarus
raba
raba ikarus
man
neopln
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
np szmll
Induls: 2006-07-21
 
ra, naptr
 
Mennyien vagyunk most?
ltotag olvassa a lapot.
 
Google keres

Google

 
Vonattudomny
 
Belpsek
 
Sznkdok
 
Krj!
 
Szavazz
Mi kell mg az oldalra?

Dalszveg
Httrzene
Tudomnyok
Keresk
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
VB 2006
 
Nzd meg

 Advertisement Advertisement

AdvertisementAdvertisement

AdvertisementAdvertisement

Advertisement

 
.
 
Puzzle-z
 
Hres focistk nvjegyei
 
Tankcsapda
 
Atltika

Atltika trtnet

Az atltika fogalomkrnek legrgebbi irodalmi emlke, az i. e. VIII. szzadi grg epika halhatatlan mûvelõjnek, Homrosznak a nevhez fûzõdik. A neki tulajdontott kt remekmû, az Ilisz s az Odsszeia soraiban tbbszr visszatr az "athlszisz" (a kzds), az "athltai" (a kzdõ) s az "athlothetai" (az atltikai versenyrendezõ). Az i. e. V. szzad elejn Pindarosz mr kifejezetten olyan ifjakat illetett az "athltai" jelzõvel, akik a verseny szerûen ûztt fut-, dob- s ugrszmokban, valamint birkzsban s kl vvsban szereztek dicsûsget vrosuknak. Az i. sz. II. szzad msodik fel nek hres kori orvosa, a grg szrmazs Galenusz a klnleges letmdot folytat, nagy teljestmnyt nyjt versenyzõket nevezte atltknak. Pliniusz rmai r 9 ktetes levlgyûjtemnye jelzõi rtelemben hasznlta az "athletica ars" (atltikai mûvszet) kifejezst.

Az kor atltikja

Az atltikai mozgsformkban rejlõ edzsi, kpzsi, nevelsi, akarat- s erklcsfejlesztõ rtkeket az kori vilg valamennyi llama felismerte. Eml kei ppgy fellelhetõk az indiai eposzokban, mint a knai jade kveken vagy az egyiptomi sremlkek falfestmnyein.
A mai felfogsunknak megfelelõ atltikai tevkenysg intzmnyes formi az antik grgsg ifjv avatsi rtusaihoz, vezrkivlaszt prbihoz s a hõskultuszban fogant temetkezsi szertartsaihoz vezethetõk vissza. A gyõzelmi nnepsgek, bkektsek s vendgfogadsok nem mlhattak el a leg rtermettebb fiatalok erõfitogtatsa, gyorsasgi s gyessgi prbi nlkl.

gy pldul az Ilisz VIII. nekben tallunk egy lktetõ elevensgû "sport verseny tudstst" arrl, hogyan mrte le Alkinosz, a phaikok vendgszeretõ kirlya a fldjre tvedt Odsszezusz kpessgeit. Odsszeusz vllalta a prbt, majd "fogta a vastag dszkoszt, mely nehezebb volt sokkal, mint aminõkkel eddig a phaik frfiak ott versenyt hajtottak. Jl megprgetvn izmos keze elhajtotta; - s az a tbbi jelen tlszllt, a kezbõl knnyedn elszabadulva."
   Hellaszban ringott teht az atltika blcsõje. Mai szemmel nzve is csod latosan magas fokra fejlesztettk a szabadok testkultrjt.
   Klnfle hagyomnyos s alkalmi versenyeik kzl a legjelentõsebb a ngyvenknt megrendezett olimpiai jtkok volt. Legkedveltebb verseny szmai - akrcsak napjainkban - az atltikai versenyek voltak. Olmpia szent ligetben csodlatos stadiont ptettek a versenyek lebonyoltsra. Az elsõ tizenhrom olimpin csak stadionfutst rendeztek, amelynek tvja 192 m volt. Ksõbb azonban a hosszabb tv futsok, a tvolugrs, a diszkoszvets, majd a gerelyhajts is mûsorra kerlt. Megbzhat rsos emlkek hinyban ma is vitatott krds, hogy az kori grgk az ugrst s a dobst helybõl, balbiszrl* vagy lendletszerzssel vgeztk-e. Tny az, hogy a for rsok utalnak erre is, arra is. A grgk testkultrjbl a rmaiak sokat tvettek, de sajtos trsada lomszerkezetk nem tette lehetõv, hogy elrjk a. grg jtkok sznvonalt.

(' Balbisz: 80 X 70 cm-es emelt kidobhely, amely 15 cm-tõl 5 cm-ig lejtett a dobs irnya fel.)

A kzpkor atltikja

A kzpkori Eurpa embereszmnyt megfogalmaz keresztny egyhz az atltikai tevkenysgeket is ellentmondsosan rtelmezte. Az antik hagyo mnyt mint a bûns testisg jelkpt elvetette. Ugyanakkor eltûrte, hogy az atltika modosult formban, mint a lovagi testnevels eszkze, a feudlis urak szrakozsa s a npnneplyek ltvnyossga, tovbb ljen. Ez a folya mat legkifejezettebben Angliban figyelhetõ meg. II. Henrik angol kirly (1154-1192) gyepes trsget jellt ki a vrosok mellett, ahol a fiatalsg futsban, ugrsban s dobsban gyakorolhatta magt. A renesznsz korban ezeket a gyepes trsgeket olyannyira benpestette a fiatalsg, hogy a zsfolt sg megszntetsre I. Jakab kirly (1566-1625} mr csak a nemessg rszre engedte meg az atltikai futs, ugrs. dobs gyakorlst. A nemesifjak fogadsos versenyeket rendeztek klnbzõ tv futsakban. tvol- s rd ugrsban, kõ-, farnk- s szlfadobsban.
   vszzadok sorn ezeknek a versenyeknek olyan hagyomnyai alakultak ki, hogy mg ma is venknt megrendezik. A skciai Barmoral kzsgben gyûltek ssze a dicsõsgre vgy versenyzõk, hogy sajtos npviseletkben megmrkõzzenek egymssal. A jtkok jelentõsgt mutatja, hogy a legfõbb patrnus mindig maga az angol kirly volt. John Taylor skt kltõnek a jtk rõl szl, mr 1600-ban kzismert kltemnyt ma is szavaljk s neklik. 1715-1810-ig vglegess vlt a teljes mûsor, amely a kvetkezõ versenyszmokbl llt:

- 28 fontos kõ dobsa helybõl s lendlettel (kb. 12,5 kg); - kalapcsvets 14, 16 s 22 font sllyal, 127 cm hossz nyllel; - gerendahajts; - versenyfuts 700 - 2000 yard-os tvon ; - kardtnc; - skt birkzs ; - magasugrs ; - tvolugrs; - zskban futs; - akadlyfuts; - rdugrs (1895-tõl)

Itliban hress vltak a Rmban rendezett "testacc" versenyek. A kr nyezõ vidkekrõl sszegyûlt fiatalok ngy futszmban s rdugrsban mr- kõztek egymssal. Svjcban a kõdobs volt a legkedveltebb verseny szm a vsr- s nnepnapokon.
   A kzpkori letforma rendi jellege azonban nem tette lehetõv, hogy az atltika szlesebb krben, kontinentlisan elterjedjen. Akadlyozta ezt a npek, nemzetek elzrtsga is. Trtnelmi szerepe azonban mgis jelentõs, mert rszben tmentette a grg testkultra vvmnyait, rszben pedig olyan j mozgsformkat hozott ltre, amelyek beplhettek a modern sporttev kenysgbe.

Az jkori atltika

A renesznsz, majd a polgri forradalmak. hatsra a kzpkor hitbuzg,. nsanyargat vilgbl kitrt ifjsg lnk rdeklõdssel fordult az kori grg kultra fel. Br a np tmegeit rintõ nnepi atltikai vetlkedõket I. Jakab betiltotta, a polgri ifjsg megismerkedett a grg testkult rval. Ennek hatsra az atltika j fejlõdsnek indult. Mezõn, orszgton megkezdõdtt a versengs, eleinte fogadsos, kihvsos, pros versenyek formjban. Legkiemelkedõbb ttrõi a pedesztrinok voltak, akik a futrszol glat mellett fogadsbl, mai szemmel nzve is kitûnõ eredmnyeket rtek el. Robert Barclay kapitny 1801-ben 41 nap s 16 ra alatt 1000 mrfldet futott gy, hogy minden egymst kvetõ rban egy mrfldet tett meg, a fennmarad idõt pihenssel, alvssal tlttte.
   John Sinclair 1806-ban Atltikai gyakorlatok cmmel szakknyvet rt, amelyben foglalkozott a versenyzõk felksztsvel, letmdjval, tpllko zsval.
   Mason õrnagy Norfolkban megalaptotta az elsõ sportegyesletet. A klub tagoknak gyakorlhelyl pedig megptette az elsõ atltikai plyt, a Necton Guildet, amelynek talaja termszetesen gyepes volt. A fiatalsg zme azonban a plyn kvl gyakorolt s versenyzett. A XIX. szzad elsõ felben az arnoldizmus hatsra a college-ekben meghonosodott, szokss vlt a sport szerû letmd.
   1850-tõl megindultak az egyetemek kztti atltikai versenyek. Az elsõ angol atltikai bajnoksgot 1866-ban rendeztk, 68 rsztvevõvel. Az elrt ered
mnyek szernyek, de tmpontul szolglhatnak annak a hatalmas fejlõds nek a lemrsre, amelyet az atltika napjainkig megtett:

440 yard 55 s; magasugrs 175,5 cm; rdugrs 305,0 cm;slylks 10,52 m (213 cm-es ngyzetbõl); kalapcsvets 24,50 m.

A XIX. szzad msodik felre az atltika, kilpve az angol szigetorszgbl, fokozatosan elterjedt az eurpai kontinensen, sõt tkelve az cenon Amerikban, is meghdtotta a fiatalokat. 1867-ben elkszlt az elsõ salak borts futplya, majd 1871-ben megjelent a salakhoz jobban alkalmazkod szges cip. A szzadfordul vgre felmerlt a nemzetek kztti tallkozk ignye is. Ennek kielgtsre 1895-ben megrendeztk az elsõ nemzetek kztti atltikai versenyt a New York AC-London AC kztt,. A nagy becsvggyal vvott kzdelemben az jhaza csaknem megsemmistõ veresget mrt az hazra.

me nhny eredmny: 100 yard 9,8 s; 440 yard 49,0 s; 120 yard gt 15,4 s; magasugrs 197 cm; tvolugrs 686 cm; slylks 13,23 m (a gyõztesek valamennyien amerikaiak).

Az 1896-os esztendõ jelentõs fordulpont az atltika trtnetken. Tbb lelkes sportember - len a francia Coubertinnel - sikerre vitte az kori olimpia feljtsnak gondolatt. Fradozsuk eredmnyeknt megrendez tk Athnben az elsõ jkori olimpiai jtkokat. A versenyek gerinct - akr csak a mltban - itt is az atltika kpezte. A szokatlan mretû mrvny stadion - a maga nemben csodlatos ltvny - s laza talaja nem kedve zett ugyan az eredmnyeknek, de a vilg figyelmt felhvta a bks ssze fogsra, a testkultra fejlesztsre. Az elrt szerny eredmnyek tkrzik a rendezsben val jratlansgot s a fldes plya minõsgt:

100 m 12 s; magasugrs 181 cm; 400 m 54,2 s; tvolugrs 635 cm; 800 m 2 : 11,0 s; hrmasugrs 13,71 m; 1500 m 4 : 33,2 s; rdugrs 3,30 m; 110 gt 17,6 s; slylks 11,22 m; diszkoszvets 29,15 m

A ngyvenknt megrendezett olimpiai jtkok, a nemzeti szvetsgek s a Nemzetkzi Atltikai Szvetsg (1912) megalakulsa, az egyre szlesebb krben elterjedõ nemzetek kztti tallkozk jabb lendletet adtak az atltika fejlõdsnek. Az szak-eurpai orszgok - Finnorszg, Svdorszg - felzrkztak az akkori nagy atltanemzetek - Anglia, Amerika - mell. Az olimpiai jtkokon, a nemzetkzi porondon megjelentek a "sznes bõrûek", elsõsorban az amerikai ngerek s a japnok.
Az atltika fejlõdst - legalbbis Eurpban - az I. vilghbor meg trte. A nagy vilggs utn 1920-ban rendeztk meg jra az olimpit, de olyan diszkrimincival, hogy a legyõztt orszgok - Nmetorszg, Ausztria, Magyarorszg - nem vehettek rszt rajta.

A testkultra s sport bks eszmje, npeket, nemzeteket sszefog hatsra jra tallkozhattak a vilg legjobbjai. A kontinentlis bajnoksgok tovbb nveltk az atltika npszerûsgt s elõsegtettk fejlõdst. Az 1920-30-as vek az atltika trtnetnek egyik aranykort jelentik. A versenyplykon megjelenõ "fekete bõrû" futk, ugrk gyors egymsutnban rtk t az akkor mr nyilvntartott vilgcscslistt. Bekapcsoldtak a ver senyzsbe a nõi atltk, s mr az elsõ versenyeken - az elsõ olimpijukon (1928), ksõbb a kontinentlis bajnoksgokon is - bizonytottk eredmnye ikkel a nõi atltika letrevalsgt. Az 1936. vi Xl. nyri olimpiai jtkokon tovbb szlesedett a rszt vevõ nemzetek s sportolk kre.

A bke gondolatt Berlinben azonban mr erõsen bernykolta a "nemzeti presztzs", a nacionalizmus megnyilvnulsa is. Az 1939-ben kitrt II. vilghbor az atltika fejlõdst is visszavetette. Elmaradtak az olimpik, az Eurpa-bajnoksgok, a nemzetek kztti tallkozk.
A fasizmus leverst kvetõen a sokat szenvedett nemzetek csak lassan talltak magukra a sport terletn is. Az 1948-ban Londonban megrendezett olimpia szerny atltikai eredmnyeivel mg nem rhette el az elõzõek szn vonalt.

Az atltikban rejlõ rtkek, az atltika npszerûsge, elterjedtsge azon ban jra fellendtette a sportgat. A kzdõtren megjelentek a Szovjetuni, majd a felszabadult gyarmati npek sportoli, akik felpezsdtettk az atltika vrkeringst. 1952-tõl kezdve mondhatjuk, hogy az olimpik, a kontinent lis bajnoksgok, az interkontinentlis kupk, az universiadk valban a vilg ifjsgnak tallkozi.

Az atltika fejlõdst elõsegtõ tnyezõk

Az jkori atltika szles krû elterjedst, npszerûsgt s fejlõdst tbb egymsra hat tnyezõ segtette elõ. Az elfõzõekben vzolt fejlõdsen, klub s nemzetkzi tallkozkon, nemzeti szvetsgek megalakulsn tl trjnk ki nhnyra.
   Angol kezdemnyezsre mr az elsõ angol bajnoksg idejn megkezdõdtt az atltikai versenyszablyok egysgestse, amely azonos feltteleket igye kezett biztostani a versenyzõknek. A kezdemnyezst ksõbb tvette az 1912-ben megalakult Nemzetkzi Atltikai Szvetsg, az International Amateur Athletic Federation (IAAF), amely nyomon kvetve a fejlõdst, folya matosan szablyozza a versenyek, az eredmnyek hitelessgt, az sszehason ltsok relis voltt.

Az atltikai cscseredmnyek, az orszgos, kontinentlis, olimpiai, vilg cscsok szablyok szerinti elismerse, nyilvntartsa olyan motivcit jelent a fiatalsg szmra, amely tervszerûbb, odaadbb edzsmunkra sarkallja õket.
   A fejlõdst egyre jobban segti az interdiszciplinris sporttudomny. Vonat kozik ez elsõsorban a felkszlsben alkalmazott tudomnyos edzsmdszerekre. Feltrja a klnbzõ fizikai kpessgek, mindenekelõtt az llkpessg, az erõ, a gyorsasg, a mozgskoordinci titkait s kidolgozza fejlesztsnek mdszereit. Az edzettsg sznvonalt, a terhelhetõsg mrtkt mri a maga mûszereivel. gy a kutat, az edzõ, a sportol egyttesen rtkel, tervez a jobb teljestmny elrse rdekben. Az egyre izmosod sporttudomny kutatja azokat az sszetevõket is, amelyek rhangoljk az atltt akarata nagyobb megfesztsre, versenyen a tõle telhetõ legjobb teljestmny elrsre.

A tudomnyos alapokon kifejlesztett fizikai kpessgeket az edzõ s versenyzõ a biomechanika, az aerodinamika segtsgvel gyazza be technikjba, hogy az a legeredmnyesebb legyen. A biomechanika felhasznlsnak mint etikai szempontbl sem kifogsolhat fejlesztsi lehetõsgnek napjainkban egyre nagyobb a jelentõsge. Feltrja az egyes atltikai mozgsok tr-, idõ s erõkifejtsbeli szerkezett, megrajzolja a leggazdasgosabb modellt, amely hez az egyni adottsgokon bel l alkalmazkodni lehet.

Az atltika egyetemes fejlõdstrtnete, jelenlegi elterjedtsge, j nemze tek bekapcsoldsa (zsia, Afrika), a tudomnyos eredmnyek felhasznlsa azzal a jogos remnnyel tlt el bennnket, hogy mint az ifjsg szmra leg jobban hozzfrhetõ sportg, a jvõben is tretlenl fejlõdik, hiszen a jelen leg rvnyben lvõ cscsok nem jelentik az emberi teljestõkpessg felsõ hatrt.

Az atltika magyarorszgi fejlõdstrtnete

Haznkban a szervezett atltikai tevkenysg elsõ nyomaival az 1848-as szabadsgharc emlkei kztt tallkozhatunk. Ekkor jelent meg Pesten Gl Sndor Oktatsi Szablyzat a magyar gyalogsg szmra cmû szakknyve, amelyben a clszerû testgyakorlatok kztt megtallhat az ugrsok s a fu tsok oktatsa (II. ktet, 194-199. oldal). Az utastsban nemcsak a gyakor latok lersa szerepel, hanem a technikai lebonyolts mdja, a fokozatossg elve s egyb egszsggyi kvetelmny is.

Az egyesleti szervezkeds 1865-ben kezdõdtt. Ekkor hoztak ltre Pesten egy angol mintj futtrsulatot, amelynek legkedveltebb versenyszmai a 120 les (227,5 m) futsok voltak. Az ugrsokat, dobsokat fõleg a torna versenyek keretben ûztk.
Az nll, versenyszerû atltika szervezett megindtsra 1875-ben kerlt sor. Az angliai tanulmnyton jrt Esterhzy Miksa tmutatsai alapjn ekkor alaptottk meg az elsõ magyar atltikai egyesletet, a Magyar Atltikai Clubot. Ugyanabban az vben Budapesten megrendeztk az elsõ atltikai versenyt az j plet elnevezsû katonai laktanya udvarn. A hrverõ verseny olyan rdeklõdst vltott ki, hogy gomba mdra szervezõdtek az atltikai egyesletek, klubok a fõvrosban s vidken egyarnt, s velk nõtt az atltk szma is.

A magyar atltk 1896-ban mr rszt vettek az elsõ jkori olimpin. Az gyessgi szmokban gyszlvn tanulknt indultak, de futsban mr jelentõs sikereket rtek el egy ezst- s kt bronzremmel. Atltiknk letrevalsgt s fejlõdõkpessgt kesen bizonytotta a Magyar Atltikai Szvetsg megalakulsa 1897-ben, s az a tny, hogy a kvetkezõ, Prizsban rendezett olimpin ppen az gyessgi szmokban zrkztak fel versenyzõink a vilg leg jobbjai mell (Bauer Rezsõ diszkoszvetsben L, Gnczi Lajos magasugrsban III). A sikersorozat tovbb folytatdott, s valamennyi olimpirl remmel vagy rtkes helyezssel trtek vissza atltink.

A Nemzetkzi Atltikai Szvetsg elsõ hivatalos vilgcscslistjn kt magyar nv is szerepelt (300 m: Mezei Frigyes 36,4 s; 500 m: Rajz Ferenc 1:0.7,6 min).

A kt vilghbor kztt a magyar atltika - hasonlan az egyetemes atltikhoz - nagy lendlettel fejlõdtt. Minden versenyszmban rendelkez tnk kiemelkedõ tuds, nemzetkzi szintû versenyzõvel. Kzlk is kiemel kedtek vgtzink, gerelyhajtink, diszkoszvetõink (Kovcs Jzsef, Sir Jzsef, Szab Mikls, Szepes Bla, Remecz Jzsef, Madarsz Endre, Donogn Istvn).

Nõi atltiknk is ekkor hvta fel magra a nemzetkzi kzvlemny figyel mt. Csk Ibolya feledhetetlen kzdelemben, a nõi magasugrs megnyersvel a dobog legmagasabb fokra llhatott a berlini Olimpiai Stadionban. A II. vilghbor utn a magyar atltika viszonylag hamar talpra llt. A nemzet anyagi erejt megfesztve kszlt a Londonban rendezendõ olimpiai jtkokra. A befektetett energia nem veszett krba. Kt olimpiai bajnokunk, Nmeth Imre (kalapcsvets) s Gyarmati Olga (tvolugrs) tiszteletre jt szottk el a magyar himnuszt. Vrszegi Jzsef is felllhatott a dobog har madik fokra. A csapat tbbi tagja dntõs, helyezett lett. A Helsinkiben rendezett olimpin mg nagyobb elismers vezte versenyzõinket. Csermk Jzsef vilgcsccsal nyerte az immr hagyomnyosan magyar versenyszmot, a kalapcsvetst, a harmadik helyezett mestere, Nmeth Imre lett. Fldessy dn tvolugr, Rka Antal gyalogl s a "villmikrek" 4 X 100-as vltja (Zarndi, Varasdi, Csnyi, Goldovnyi sszelltsban) ugyancsak bronzrmet szerzett. Atltink teht egy olimpiai aranyremmel s ngy bronzremmel trhettek haza.

Az 1950-es vekben a magyar kzp- s hossztvfuts versenyre kelt a vilg legjobbjaival. Igli Mihly edzõ vezetsvel Iharos Sndor, Rzsavlgyi Istvn, Tbori Lszl 1500 m-tõl 10 000 m-ig az sszes vilgcscsot elh dtotta a nagy futmlttal rendelkezõ svdektõl, finnektõl. Vlogatott csapatunk olyan kiegyenslyozott volt, hogy Eurpa legjobbjai kz soroltk. Bizonytja ezt a berni Eurpa-bajnoksgon szerzett 4 aranyrem s szmos helyezs. A szernyebb melbourne-i szerepls utn a rmai olimpin, majd a belgrdi Eurpa-bajnoksgon ismt zeltõt adtak tudsukbl a magyar versenyzõk. Nem szgyenkezhetnk a tokii olimpiai szerepls miatt sem, de egyenesen bszkk lehetnk a mexiki olimpin elrt sikerekre. Kt olimpiai bajnoksg (Zsivtzky Gyula, Nmeth Angla), ngy bronzrem (Kontsek Joln, Kulcsr Gergely, Kiss Antal, Lovsz Lzr) s tbb helyezs regbtette a magyar atltk hrnevt.

Azta a vilg atltikja a mienknl nagyobb temben fejlõdtt. A fut szmokban elmaradtunk a nemzetkzi lvonaltl, az ugrsok egyes szmai ban s a gerelyhajtsban azonban ma is meghatroz szerepet jtszunk. A gerelyhajt Nmeth Mikls olimpiai bajnok s vilgcscstart volt, mg Bruzsenvk Ilona nõi tvolugrsban nyert Eurpa-bajnoksgot. Jelenleg vltozatlanul frfi gerelyhajtink, frfi s nõi magasugrink, frfi s nõi tvolugr ink kpviselnek nemzetkzi sznvonalat, s remljk, pldjuk nyomn a tbbi versenyszmban is megindul a felzrkzs.

A magyar atltika fejlõdstrtnetvel kapcsolatban felttlen meg kell emlkezni azokrl az edzõkrõl, akik idõt, fradtsgot nem kmlve a vilg sikerek kovcsai voltak. A kt vilghbor kztt - elsõsorban Vadas Ivn s Perrich Rudolf tevkenysge nyomn - atltink elrtk a nemzetkzi sznvonalat. A msodik vilghbor utn Balogh Lajos, Bcsalmsi Pter, Igli Mihly, Simek, Ferenc, Koltai Jenõ s mg sokan msok vezettl, el versenyzõinket az olimpiai s Eurpa-bajnoki dobogkig.

Az atltikai mozgsok technikjnak vltozsai

A vltozsok szerepe s jelentõsge az eredmnyek fejlõdsben

Az atltikai eredmnyek javulst sokfle tnyezõ segtette elõ. Ezek kzl most a mozgstechnikk fejlõdst kvessk figyelemmel.
Az jkori atltika elterjedsnek kezdetn voltak olyan nemzetek, amelyek nl az egyes atltikai szmoknak mr rgebbi hagyomnyai voltak. A grgk a diszkoszvetst, az angolok a kalapcsvetst, az szak-eurpai orszgok a gerelyhajtst, az amerikaiak a magasugrst a tbbinl korbban ismertk s eredmnycsebben gyakoroltk. Az õ technikjukat utnoztk, msoltk vagy fejlesztettk tovbb az atltikba bekapcsold nemzetek versenyzõi. A technikk tvtele, tovbbfejlesztse nem mindig trtnt simn, magtl rtetõdõen. Plda erre mr az elsõ jkori olimpin addott. Az amerikai R. Garrett, mit sem trõdve a "helln diszkoszvetõ stlussal", a maga mdjn, helybõl, oldalt vetette ki a diszkoszt. Az olimpiai bajnoksgot megnyerte, de technikja akkor mg les vitra adott okot. A gerelyhajts az 1906-os athni jubileumi olimpin szerepelt elõszr versenyszmknt vegyes (kzpen s vgn) fogssal. 1908-ban Londonban ktfle gerelyhajtversenyt rendeztek (kzpen s vegyes fogssal). 1912-ben Stockholmban a rendezõ svdek nyomsra csak kzpfogssal lehetett versenyezni.

Az amerikaiak pedig magasugrik - akkor mg szablytalan - technikjt fogadtattk el.
A technika tkletestsben, fejlesztsben az elõzõekben ismertetett okok mellett lnyegesen nagyobb szerepet jtszottak a kimagasl egynisgek, egy-egy versenyszm olimpiai bajnokai, vilgnagysgai. Mozgsukat, techni kjukat csakhamar utnozta a tbbi atlta, brhol is lt a fldkereksgen. A trdelõrajt (1887), a forgsos kalapcsvets (1880-tl), a prdlettel vgzett diszkoszvets (1897), a korszerû finn gerelyhajttechnika (1919), az ollz tvolugrs (1901), a gurul, majd hasmnt magasugrs (1920-as vek), a httal fellls slylks (1950), a flop magasugrs (1968) mind-mind egy nagy atlta-, vagy edzõegynisg kezdemnyezsre terjedt el. Korszerûbbet, eredmnyesebbet alkottak, mint elõdeik, s ezzel forradalmastottk a techni kt. Napjainkban is elterjedt, hogy egy atlta vilgnagysg technikjt - nha kellõ kritika nlkl is - tveszik a tbbiek.

A tudomnyos-technikai kutatsoly eredmnyeinek hatsrl (biomechanika) mr korbban esett sz. rdemes megvizsglni azonban a tudomny felhasznlsval tkletestett sportszerek, felszerelsek, plyk szerept a technika, gy az eredmnyek fejlõdsben.
A golyscsapggyal s huzalnyllel elltott kalapcs, a klnfle konstrukcij fmgerelyek, a peremnehz diszkosz, a mûanyagbl kszlt ugrrudak ksztõi nemcsak a tartssg szempontjait veszik figyelembe. Aerodina mikai trvnyek, szlcsatornban vgzett ksrletek, mechanikai ttelek alapjn szerkesztik meg s gyrtjk sporteszkzeiket, amelyeknek korszerûsgt a gyakorlat igazolja. A technikt viszont - a trvnyszerûsgeket figyelembe vve - az j szereknek megfelelõen kell tformlni, tkletesteni.

A felszerelsek kzl taln a szges cipõ a legrgebbi (1871), sok vltozson, jtson ment t, mg kialakult a fut-, a tvol-, a magasugr- vagy a gerely hajtcipõ mai formja, a kvnt feladatnak megfelelõen. A knnyen borthat gtak megjelense formlta, tette grdlkenny a gtfutk technikjt. A habszivacs lerkezõhely a magas- s rdugrs technikjnak fejlõdst len dtette elõre. A rajttmla a gyorsabb indulst segtette elõ.
A sportplyk s tartozkaik minõsgi javulsa szintn hatssal volt mindenkor a teljestmnyre. A fldes talaj futplyt mr korn (1867) felvltotta a kemnyebb, salak borts plya. Ezt tkletestettk klnfle rte gezssel, ktõanyaggal, alagcsvezssel mindaddig, mg meg nem jelent az elsõ mûanyagborts plya (1966) Amerikban. A mûanyag plya kszts elõfutrai a japnok voltak, akik az 1964. vi tokii olimpira Neo-H-Clay elnevezsû mûanyaggal kttt salakplyt ptettek. A vilg fiatalsga 1967-ben a mexiki elõolimpin versenyzett mûanyag borts plyn. Egynte tûen azt tapasztaltk, hogy rendkvl kedvezõen befolysolja a vgtafutsok, az ugrsok s a gerelyhajts vgrehajtst, eredmnyessgt. Ennek oka az, hogy a talaj fel kifejtett jelentõs elrugaszkoderõ nem hoz ltre a plya felsõ rtegben rugalmatlan deformitsokat. A futcipõ szge knnyen bele frdik a mûanyag rtegbe - elmozduls nlkl rgzti a lbat - , elrugasz kodsnl pedig ugyanolyan knnyen hzhat ki s mg lthat nyom se marad htra.
A plyatartozkok kzl a rdugrszekrny (1929), majd a beton vagy mûgyanta borts dobkrk (1950), valamint a vdõhlk bevezetse jelentett azonos feltteleket, biztonsgot a technika vgrehajtshoz.

Az atltika versenyszablyainak hatsa a mozgstechnika fejlõdsre

Az atltika versenyszablyai immr tbb mint egy vszzada formldnak, alakulnak. Az elsõ szablyok az jkori atltika elterjedsnek idejn, a nyil vnos versenyek megkezdsekor jelentek meg. A nemzetkzi tallkozk meg indulsval egyes nemzetek kezdemnyezsre - vagy egyenesen nyom sra - tbb vltozson mentek t. 1912-tõl, a Nemzetkzi Atltikai Szvetsg irnytsa mellett egysgess, sszehangoltt vltak, majd tovbb tar tott a finomtsuk, a pontostsuk. Mg napjainkban is elhangzanak javas latok az rvnyben lvõ szablyok mdostsra.
Kezdettõl fogva arra trekedtek, hogy a versenyszablyok a technika vg xehajtshoz optimlis lehetõsgeket, egyenlõ feltteleket biztostsanak. Ez
zel kvntk a versenyek tisztasgt megõrizni, az elrt eredmnyeket objek tven sszehasonlthatv tenni.

Az atltika fejlõdst is elõsegtettk a versenyszablyok: Gondoljunk csak a dobkrlt bevezetsre a ngyzet alak dobhely helyett, a plyasvok kijellsre, a 400 m kerletû plya ktelezõv ttelre, a rajt- s clbrskods szablyaira. Nevelsi jelentõsgt sem hallgathatjuk el, hiszen minden versenyzõre egyformn vonatkozik, a sikeres s sikertelen ksrletek elbr lsa ugyangy rint mindenkit.

A balesetek elkerlse, egyms testi psgnek megvsa rdekben szablyoztk a dobszektorok terjedelmt, a lerkezõhelyek .nagysgt, az elõzs, a plyaelhagys elbrlst.
Az atltika dinamikus fejlõdse, egy j mozgstechnika s az ezzel egytt jr ugrsszerû fejlõds nemegyszer knyszertette a szablyalkotkat vl toztatsra. A szablymdostsokkal tulajdonkppen kvettk a gyakorla tot. gy engedlyeztk az ugrgerenda (1901) elhelyezst a tvolugr homokmeder elõtt, a fej elsõknt val thaladst a lc fltt magasugrsnl, a ge rely krv mgli hajtst s mrst (1948), 220 yardig bezrlag a vlt zna elõtti 10 m lehetõsgnek a felhasznlst stb.

Arra is tallhatunk pldt, amikor az atltikai szablyok gtoltk a fejlõdst. A rajttmla engedlyezsre pldul 26 vet kellett vrni. A gerelyek, ugrrudak anyaga, formja krli vitk hossz idõ utn rendezõdtek. A finnek ltal (Ponti) kezdemnyezett slylkst (hosszabb erõkzls), a spanyol forgsos gerelyvetst, a mûanyag plyhoz alkalmazkod "sncipõt", a ma gasugr "katapult cipõt" vgl is nem fogadtk el.
A versenyszablyoknak mindig megvolt s a jvõben is meglesz a jelentõsgk. A tovbbiakban azonban mindinkbb az elõremutatst, a fejlõdst kell szolglniuk a verseny tisztasga mellett.
Ilyen kezdemnyezsek lehetnek:

- a versenyszerek slynak tovbbi differencilsa, cskkentse kisdo bosok, ttrõk, serdlõkorak rszre;

- knnyû "minigtak" bevezetse a fiatal versenyzõk rszre

- a mûanyag plyhoz jobban alkalmazkod "sncipõk" engedlyezse; - a mrstechnika tkletestse (a szubjektv emberi rzkszervek ki kapcsolsa), az elektromos idõmrs, trmrs;

- a fizikai kpessgeknek jobban megfelelõ, nagyobb mrtû dobkrk engedlyezse;

- a vgelthatatlanul hosszra nyl magas-, s rdugr versenyszmoknl meghatrozott szm ksrlet felhasznlsa.

 

 
Busztudomny
 
Chatelj!
Krnk, hogy ne kromkodj Ksznjk
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
naptr
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
ra
 
Kurzorkvet
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Linkek
 
AC/DC
 
Idjrs
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
Elvira menetrend
honnan:

hova:
mikor:

 
Sporttudomny
 
Hooligans
 
Subarutudomny
 
J autk
 
Orange County Choppers
 
Aut tesztek
 
Real Madrid
 
Barcelona
 
Villamostudomny
 
Downloads
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG