2 ROSSZCSONT GYEREK OLDALA
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
szereted a buszokat
szereted a buszokat ?

igen
nem
nemannyira
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
melyik busz ka kedvenced
Melyik busz a kedvenced ?

ikarus
raba
raba ikarus
man
neoplán
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
nép számláló
Indulás: 2006-07-21
 
Óra, naptár
 
Mennyien vagyunk most?
látotagó olvassa a lapot.
 
Google kereső

Google

 
Vonattudomány
 
Belépések
 
Színkódok
 
Kérj!
 
Szavazz
Mi kell még az oldalra?

Dalszöveg
Háttérzene
Tudományok
Keresők
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
VB 2006
 
Nézd meg

 Advertisement Advertisement

AdvertisementAdvertisement

AdvertisementAdvertisement

Advertisement

 
.
 
Puzzle-z
 
Híres focisták névjegyei
 
Tankcsapda
 
Síugrás

 
A Magyar Síugrás Története

Magyarországra Chernel István kőszegi ornitológus hozta el a síelés hírét és az első síléceket, 1891. decemberében. Chernel hosszú időt töltött Norvégiában madártani kutatásokkal, és ott ismerkedett meg a síeléssel. Hazatérte után bemutatta tudományát a kőszegi lejtőkön, majd 1897-ben kiadta „A lábszánkázás kézikönyve” című művét, melyben összefoglalta a síelésről szerzett ismereteit.

1908-ban alakult meg az első önálló síegyesület, a Magyar Sí Klub. Ebben az esztendőben rendezték az első jelentős versenyt Dorog környékén.

1914. 01. 18-án rendezte a Magyar Sí Szövetség fennhatósága alatt a Magyar Sí Klub az első országos síversenyét Körmöcbányán, ahol az I. osztályú ugróversenyt Kaczander Ernő (BBTE), a II. osztályút Iszer István nyerte meg. (Gyakorlatilag ekkor még északi összetettről beszélhetünk, a síugrás nem önálló sportágként szerepelt.)

Az első világháború a magyar sísport résztvevőit is a honvédelem szolgálatába állította, így a társadalmi sísport vegetált, a Magyar Sí Szövetség esztendőkre bezárta kapuit.

A versenysíelés felébresztése céljából 1918. 02. 01-03. között rendezett versenyt a sí szövetség, melyen az ugróversenyt Gyürki László (MTE) nyerte.

A háború után a magasabb hegyek országhatáron kívül kerülése látszólag a magyar sísport halálát jelentette, ehelyett a sísport reneszánsza köszöntött be. Budapest környéke pótolta a Tátrát, a legjobb sífutók vetélkedtek abban, hogy megismertessék az ifjakkal a modern sífutás technikáját. A sífutók ebben az időben karolták fel a síugrást, melynek fejlődését elősegítette, hogy a Magyar Sí Klub a Normafa lejtőjén „nagysáncot” épített.

1919. telén egymást követték a versenyek. A Magyar Sí Klub 02. 13-i sáncavató ugróversenyén Háberl Aladár, II. osztályban Szepes Béla győzött. A normafai síugrósánc az ugrósport jogos kívánságait már akkor sem elégítette ki, ezért állandóan programon volt a galyatetői sánc megépítése.

Az 1919-20. évi tél megfosztotta a síelőket a sport örömeitől, az 1920-21-i szezon bajnoki versenyének is csak az ugrószámát tudták megtartani, melyen az elsőséget Romeiser László szerezte meg Háberl Aladár előtt.

1921-22. tele ismét hószegény volt, a BETE versenyzői 01. 07-08-án Koritnicában a stafétaversenyben, és Reichart Dezsővel az egyéni futó- és ugróversenyben arattak győzelmet. Az előző fekete esztendők miatt a Budapesten 01. 25-26-án rendezett bajnoki versenyen feltűnően kevesen indultak. Az összetett bajnokságot ez alkalommal Déván István nyerte.

Ebben a szezonban első alkalommal érkezett meg a Lengyel Sí Szövetség meghívója a zakopanei versenyre, ahol a magyar színeket a bajnok, valamint Háberl Aladár és Szepes Béla képviselték.

1922. nyarán a főváros erdészeti hivatalával és a Haggenmacher örökösökkel történt megállapodás után versenyzőink nekiláttak a virányosi ugrósánc irtási és földmunkájának elvégzéséhez. Ugyanekkor fogott munkához Horn K. Lajos irányításával a BETE és az MHE a galyatetői síugrósánc felépítéséhez.

Az 1923-as idényben versenyzőink nemzetközi sikereket is arattak. Zakopaneban Szepes Béla (MAC) az I. osztályú ugróversenyben győzött, míg Wilhelm László a II. osztályban sítörés miatt esett el a biztos győzelemtől. Majd St. Antonban az ifjúsági ugróversenyben Szepes Béla első, míg Déván István az idősebbek osztályában 2. helyezést ért el.

Az 1923-24-es évad a virányosi ugrósánc avatóversenyével kezdődött, ahol az ugróversenyt Szepes Béla nyerte. A 01. 13-14-i OB alkalmával az összetett versenyt Szepes Béla nyerte.

02. 23-án a BETE Serényi-vándordíjas versenyén az ugrószámot Wilhelm László nyerte. 02. 10. és 17-én a BETE főiskolai síbajnokságot rendezett, melynek ugrószámát Béky Miklós (BBTE) nyerte.

Az 1924-25-ös idényben csak a futóverseny került megrendezésre.

Az 1925-26-os évad a hazai sísport további nagyarányú fejlődését segítette. Az időjárás is kegyes volt, novemberben már sível járták a túrázók Dobogókő és a Mátra vidékét. A sí szövetség propaganda előadást tartott, módosította a versenyszabályokat, átépítette a virányosi ugrósándot, Nagyszénáson, Galyatetőn, Dobogókőn új ugrósáncok épültek, illetőleg a meglévőket átépítették.

1930-ban készült el Mátraházán és Lillafüreden a két nagy ugrósánc. A mátrai 1931. februárjában síverseny megrendezésével került átadásra, a lillafüredi pedig egy nagyszabású téli sporthét keretében.


(forrás: www.siugras.hu)






Gellér László

Kulm, 136 méter a verseny legnagyobb ugrása



Az 1930-as évektől 1990-ig

A harmincas években a nemzetközi sísport fejlődésével a hazai sísport is igyekezett haladni. A Budai hegyekben és a Mátrában sorra létesültek a sípályák, épülnek a síugró sáncok szerte az országban, és a folyamatosan szakosodó sísport minden ága - alpesi, síugrás, sífutás -jelentős fejlődésnek indult.

Az 1938-as és 40-es évek örömteli fordulópontot jelentettek a hazai sísportnak, a felvidéki, kárpátaljai és észak erdélyi területek anyaországhoz való visszacsatolása számtalan magashegyi sípálya lehetőségét nyitotta meg. A Szövetség vezetése nagy erővel látott munkának, megteremtették a Kassa, Rahó, Tiszaborkút stb. környéki versenyek feltételeit, és Borsafüreden téli sportközpont kiépítésének tervét dolgozták ki.

1942 telére rekordidő alatt megteremtették a Borsafüredi létesítményeket. Itt épült meg egy korszerű síugrósánc. Az l942-43 évi évkönyv tanúsága szerint a Magyar Sí Szövetségnek 70 tagegyesülete és közel 4000 igazolt versenyzője volt.
Budapesttől a Mátrán, Kassán, Borsafüreden keresztül Csíkszeredáig számtalan helyszínen közel 100 versenyt rendezett a szövetség és a tagegyesületek. Jogos volt a Szövetség vezetésének reménye, hogy a sísport a nemzetközi mezőny legjobbjai közé fejlődik 4-5 év távlatában.

A reményeket újra áthúzta a háború és a politika, a hegyvidékek elvesztése után nem volt realitása a negyvenes évek elején elhatározott terveknek.

1948 év az egész magyar sport történetében gyökeres változást hozott azzal, hogy a sportszövetségek önállósága megszűnt. A Magyar Sí Szövetség is újjá alakult, szerencsére az új vezetésben nagyon sok régi síző volt, és sokat segített az a tény, hogy a fegyveres testületeknél jelentős anyagi bázisú síszakosztályok alakultak. Nehezítette a sísport helyzetét a hidegháborús politika helyzet, amely a külföldi versenyeken való részvételt szinte megszüntette, és a sport, főleg a politikai vezetés azon elve, hogy nagy világversenyeken és olimpiákon csak az 1-6 helyezés elérése volt elfogadható eredmény. Mindezek ellenére a sísport nem vesztette el vonzerejét, sőt a versenysport jó hatással volt a tömegsport fejlődésére is.

1955. március 3.
Galyatetőn rendezték meg a magyar síugró bajnokságot. A mostoha hóviszonyok között lelkes versenyzők tették ugrásra alkalmassá a sáncot.
Az első ugró Hemrik Ferenc, a Honvéd versenyzője. A rövid lejtő ellenére, szép testtartással, 35 métert ugrott. Benedek, a Dózsa versenyzője ugrik. Jól rugaszkodik el, de talajéréskor kis hiba csúszik be. Mező Bertalan, többszörös magyar bajnok igazolja jó hírét. Pontos lécvezetéssel 37 métert ugrott, ezzel ismét megszerezte a bajnoki címet.

1956-ban más területekhez hasonlóan újra veszteséget szenvedett a sísport, de jó szokása szerint talpra állt, köszönet a sportág jelentős számú és önzetlen szervezőjének és szakemberének.

1960, Squaw Walley, téli olimpia. A játékokról megjelent képek és cikkek között számunkra kedves emlék az igen neves amerikai képes újság, a LIFE címlapja, amelyen a hatvanas évek többszörös magyar síugróbajnoka, Sudár Tamás ugrása látható.
Az edzésen Sudár megsérült, bokarándulását egy napig kórházban kezelték, majd két napot ágyban töltött, míg a többi síugró ismerkedett a sánccal. Végül is elindulhatott a versenyen, és bár a korábbi edzéseken elért ugrás hosszát nem tudta elérni, a 41. helyen végzett, megelőzve többek között amerikai, svéd és kanadai versenyzőket.

Azt ezt követő két olimpián is jól szerepeltek a sízők, Balázs Éva 10 km-es sífutásban 19. Gellér László nagysáncon síugrásban 19. helyet ért el.

Az 1960-as évek közepétől a 70-es évek végéig élénk síugró élet volt hazánkban 30-40 fős mezőnyökkel rendezték meg a Magyar Bajnokságokat serdülő, ifjúsági, junior és felnőtt korosztályokban, bár a hóviszonyok sokszor nem kedveztek! Számtalanszor volt úgy, hogy a környező erdőkből összekapart havat hordták a sáncra szenes kosarakban a síugrók, hogy ugrani tudjanak. A honvédség segítségének köszönhetően Mátraházi Nagysáncon több éven keresztül megrendezésre került a nemzetközi „Dózsa Tibor Emlékverseny” 10-12 nemzet síugróinak részvételével. Volt olyan, hogy közel tízezer néző látogatott el Mátraházára a versenyt megnézni!

Ebben az időszakban a magyar síugrók élmezőnye (3-4 fő) rendszeresen részt vett külföldi versenyeken. Gellér László révén születtek szép eredmények is, a Négysánc Versenyen 9. helyezés Bischofshofenben, a Kulmi repülő sáncon 136 méteres magyar rekordot (a verseny legnagyobb ugrása volt) ugorva elért 5. helyezés, de említésre méltó Molnár Gyula Ifjúsági Európa Bajnokságon elért 6. helyezése is.

Érdemes ellátogatni a www.siugras.hu honlapra, ahol a magyar eredményekről is lehet részletes információkat találni.

Sajnos azonban az is elmondható, hogy a felkészülési hiányosságoknak köszönhetően több tehetséges utánpótlás korú síugró is megsérült egy-egy nagysáncon végzett edzőtáborozás, vagy verseny alkalmával!
Itthon télen keserves, a sportolok által végzett munka árán lehetett a sáncokat, a Szabadság-hegyi K40-es, a mátraházi K50-es és K80-as ugrásra alkalmassá tenni, hogy egy téli szezonban 100-200 ugrást végre tudjon hajtani egy-egy ugró. Nyáron rendelkezés állt az országban három helyen műanyag borítású sánc is, Kőszegen, Gyöngyösön, Budapesten, ahol lehetett állandóan ugrani, de ezek közül a legnagyobbon is csak 44,5 méter volt a sáncrekord. A nemzetközi versenyeket akkor már K70-es, de a többségüket K90-es, K100-as sáncokon rendezték. Augusztusban, szeptemberben rendszeres megrendezték a négyfordulós „Nyári Kupa” és Alkotmány Kupa versenyeket a Szabadság hegyi Nagysáncon (K40), de voltak nyári versenyek Kőszegen (K25) és Gyöngyösön (K18) a focipályai sáncon is.

Az 1970-es évek elején a szövetség a biathlon fejlesztését tűzte célul, amely rövid idő alatt jelentős népszerűséget szerzett, főleg a legfiatalabbak körében. Nem volt szerencsés döntés, hogy a sportvezetés a 7o-es évek elején az alpesi sízést csak tömegsport jellegűnek tekintette, indokolta ezt azzal, hogy hazánkban nemzetközi szintű alpesi pályák nincsenek. Ez a síugró szakaágra is visszaütött.

A hetvenes évek végétől közel 10 éven keresztül a sísport gazdagodott létesítményekben, főleg Galyatetőn javultak a feltételek. Megépült a Sí és Biathlon Centrum, véglegesen kiépült kb. 30 km. hosszú sífutó és biathlon pálya a lőtérrel együtt, a centrum melletti műlesikló pálya is gondozott lett. Sajnos ezek mellett nem történtek lépések a folyamatosan romló síugró sáncok korszerűsítésére, és részben ennek következménye, hogy a 80-as évek végén a síugrás megszűnt, az a síugrás, amely talán a legrégebben űzött szakága a magyarországi sízésnek.

Az 1980-as években már csak egy kis létszámú csapat tartotta életben a síugrást Kelemen Zoltán, Fischer László és Gellér Gábor vezetésével. Közülük Fischer László 1984-ban féléves, az osztrák válogatott segéd edzője, Walter Hofer (a mostani FIS versenyigazgató) által vezetett felkészülést követően részt vett a Lake Placid-i elő Olimpiai versenyen, melyen 12. helyezést ért el.
Az Olimpiára azonban az akkori sport vezetés már nem nevezte.

A kilencvenes évek politikai fordulata, az ország gazdasági életének változásai nem segítették a sí-versenysport fejlődését, vagy talán a szövetség vezetése nem találta meg a módszert, amivel a klubok és a szövetség elszegényedését, a versenyzők számának jelentős csökkenését megakadályozta volna. A nyolcvanas években és a kilencvenes évek elején még nemzetközi versenyek megrendezését is tudta a Sí Szövetség vállalni, sikeres EK. Síugró versenyek vitték el jó hírünket a világnak.

Amikor a hó leesik közel fél millió, vagy több magyar indul útnak a külföldi síterepek felé, de sajnos a versenysport egyelőre messze elmarad a korábbi szintjétől.
Csak remélni lehet, hogy a múlt lelkiereje visszatér, és tenni akaró sportemberek újra jelentős versenysportot teremtenek, melynek újra meghatározó szakága lesz a síugrás, úgy ahogy ez a múltban is volt!

 
Busztudomány
 
Chatelj!
Kérünk, hogy ne káromkodj Köszönjük
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
óra
 
Kurzorkövető
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Linkek
 
AC/DC
 
Időjárás
Magyarország időjárása
A részletekért klikk a képre.
 
Elvira menetrend
honnan:

hova:
mikor:

 
Sporttudomány
 
Hooligans
 
Subarutudomány
 
Jó autók
 
Orange County Choppers
 
Autó tesztek
 
Real Madrid
 
Barcelona
 
Villamostudomány
 
Downloads
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal