Helsinkiben a kzelmltban fejezdtt be az sz-Eurpa-bajnoksg, ahol a magyar szk jabb hrom aranyremmel gazdagodtak. Kovcs gi, a mellszs kirlynje a '97-es sevillai Eb-n kett, a '99-es isztambuli Eb-n hrom, idn Helsinkiben pedig jabb kt Eb-titulust gyjttt be, s ht arannyal a ni nemzetkzi Eb-rkranglista msodik helyre ugrott (az els Egerszegi Krisztina kilenc egyni Eb-cmmel, gi a msodik helyen a nmet Ute Gewenigerrel osztozik). gi ,,megszokott" aranyain kvl risi meglepetsre Bathzi Istvn elsknt csapott clba 400 m vegyesen, s megszerezte a kisebb vlsgban lv frfi szs els Eb-aranyt Darnyi s Gttler '93-as, ht vvel ezeltti sikere ta.
Az szs trtnete
Az szs minden bizonnyal egyids az emberisggel. A legrgibb egyiptomi trtnelmi emlken, egy 5000 ves kpen kt sz alak lthat. Az kori grgknl az szs a mveltsg fokmrje volt, de rdekes md nem szerepelt az olimpiai jtkokon. A rmaiaknl a frdzs, az szs kultrja rendkvl magas fok volt. A kzpkorban a frds, ily mdon az szs is erklcstelen, parzna dolog lvn tiltott tevkenysgnek szmtott. A napleoni hborktl fogva az szs a katonk ktelez kikpzsv vlt, a cl az lett, hogy a katonk ruhstl, fegyverrel a kezkben, csendben (mellszssal) tudjanak szni.
A XIX. szzadban az szs fokozatosan sporttevkenysgg vlt. A mellszs lass volt, gy fokozatosan gyorsabb szsnemeket fejlesztettek ki. Kialakult pldul az oldalszs, melynek sorn az ember a jobb s bal oldaln vltakozva fekdt a vzen, s hzott egyet-egyet a kezvel, lbai pedig oldalirny ollzst vgeztek. 1868-ban a Kutya-sziget bennszltteitl eltanult szsmdot hozta Eurpba egy angol kalandor, bizonyos John Trudgen. Sokig a kutyaszs volt a leggyorsabb szsmd, mellyel Trudgen bajnoksgokat is nyert. 1875-ben Matthew Webb 21 ra 45 perc alatt tszta a La Manche-csatornt Dover s Calais kztt (14 km), s ez az szs robbansszer npszersdshez vezetett. Az szsmdok kzl ksbb az n. magyar stlus volt a leggyorsabb. A magyarok elhagytk a haladsban zavar bkatempt, vltott karral haladtak, a lb pedig mindenfle temp nlkl lebegett utnuk. Halmay Zoltn ezzel az szsnemmel 1904-ben St. Louis-ban kt aranyrmet is nyert 50, illetve 100 yard gyorsszsban. 1898-ban a polinz szigetvilg trzseinek szsmdjt ellesve az ausztrl Alex Wickham a mai gyorsszshoz mr nagyon hasonlt stlust dolgozott ki (vltott karmunka jellemezte, a test pedig hullmz hernymozgst vgzett - innen lett a neve az angol crawl (kszni) szbl vilgszerte kraul).
Az ausztrl Arthur Cavill tltte ki a htszst, de mg tulajdonkppen hanyatt fekv mellszst vgzett, azaz karjai egyszerre nyltak htra, lbai pedig bkatempval mozogtak. A htszst 1912-ben az amerikai Harry Hebner fejlesztette tovbb, vltott kar- s ollz lbmunkval nyert olimpit 100 m-en. A legfiatalabb szsnem a pillang, amelyet a nmet Erich Rademacher mellszs kzben tallt ki, amikor egy szoros clba val benyls sorn kiemelkedett a vzbl, s szinte rugrott a falra. Sokig mellsz lbmunkval pillangztak, csak 1936-ban jelent meg Higgins pros lb, n. delfin lbmunkja. A nemzetkzi szszvetsg, a FINA 1952-ben ismerte el negyedik hivatalos szsnemknt a pillangt.
Hrom francia lap, a Matin, a L'Auto s a Velo szervezsben mr 1889-tl rendeztek nem hivatalos Eurpa-bajnoksgokat, 1903-tl pedig vilgbajnoksgokat. A legjelentsebb szverseny azonban az olimpia volt. Mr az els, 1896-os jtkok msortl kezdve az szs minden olimpin szerepelt. Athnben mg csak ngy gyorssz szmban mrtk ssze erejket a versenyzk, 1900-tl a program htszssal, 1904-ben mellszssal bvlt, s 1956-ban csatlakozott a pillang is. (rdekes megemlteni, hogy az els olimpikon mg szerepelt a msorban a 200 m-es akadlyszs (vz felsznn kifesztett hordkon kellett tmszni), 60 m bvrszs, s fejesugrs tvolba!)
1908-ban megalakult a nemzetkzi szszvetsg, a FINA, a magyar Donth Le kezdemnyezsre pedig 1927-ben az Eurpai szszvetsg (LEN). 1926-ban Budapesten megrendeztk az els sz-Eurpa-bajnoksgot, 1973-ban pedig az els vilgbajnoksgot a kolumbiai Caliban.
Hajs Afrdtl Kovcs giig
A magyar szskutatk els magyar szsikerknt az 1052-es esztendt emlegetik, amikor Bvr Kund a pozsonynl llomsoz, Magyarorszgot megszllni kszl nmet hajhadat az j leple alatt a vz al bukva meglkelte. 1880-ra tehet a sportszs kezdete, ekkor rendeztk az els Sifok-Balatonfred Balaton-tsz versenyt, melyet - a trtneti hitelessg kedvrt megemltend - bizonyos Szekrnyessy Klmn nyert meg 6 ra 40 perces idvel. 1893-ban alakult meg az els szklub, a Magyar sz Egyeslet, 1907-ben pedig - egy vvel a FINA eltt - megalakult a Magyar sz Szvetsg. Cltudatos munka kezddtt, a ktelez szsoktats, az edzkpzs, az szmesterek s a vzbl ments oktatsnak problmjt azonban medencehiny miatt vtizedekig nem sikerlt megoldani. Az tvenes vekben a magyar szs mgis a vilglvonalban volt (az '52-es helsinki olimpin 4, az '54-es torini Eb-n 8 arany), majd kvetkeztek a lanyhbb sikerek vtizedei. A hetvenes vekben Gyarmati Andrea, Hargitay Andrs s Verraszt Zoltn, a nyolcvanas-kilencvenes vekben pedig Darnyi, Szab, Gttler, Rzsa, Egerszegi s Kovcs rvn ismt sorra hullanak az aranyrmek.
Az szs a vvs utn a msodik legeredmnyesebb magyar olimpiai sportg 22 aranyremmel (vvsban 32-szer szletett olimpiai diadal). Az 1896-os athni olimpin a magyar sport els olimpiai bajnoki cmt Hajs Alfrd szerezte 100 m-es tvon. Ksbb az 1200 m-es tvon is rajthoz llt, s flnyes gyzelmet aratott. A Zea-bl 11 fokos vzben ngymteres hullmokban kellett szni, s Hajs ujjnyi vastagon faggyval kente be testt, hogy megvdje magt a dermeszten hideg vztl. 1904-ben St. Louisban Halmay Zoltn az n. magyar stlusban szva nyert kt aranyrmet. Szke Katalin 1952-ben 100 m-es gyorson s a 4x100-as gyorsvlt tagjaknt aratott diadalt. Darnyi Tams Szulban s Barcelonban ngy aranyat gyjttt be vegyes szsban, Egerszegi Krisztina tiszteletre pedig t alkalommal jtszottk el a Himnuszt.
A vilgbajnoksgokon szintn sikeres magyar szk 15 aranyrmet szereztek. A hetvenes vekben Hargitay Andrs vegyes szsban hrom, Verraszt Zoltn htszsban pedig egy vb-cmet szott ssze. Az elmlt msfl vtized sorn Darnyi Tams ngy, Rzsa Norbert hrom, Szab Joe egy, Egerszegi Krisztina kett, Kovcs gi egy alkalommal llhattak fel a dobog legfelsbb fokra.
Legtbb aranyrem az Eurpa-bajnoksgok sorn gylt ssze. Nem kevesebb mint 58 magyar elssg szletett, 50 egyniben, 4 vltban, 4 pedig hossztvszsban (5 s 25 km - nyltvzi). Az tven aranyremnek csaknem a felt - egszen pontosan 24-et - hrman szereztk: kilencet Egerszegi, nyolcat Darnyi, hetet Kovcs gi!
Szulban hrom, Barcelonban t, Atlantban kett. Remljk, hogy az szk 2-3 aranyremmel Sydneyben is megrvendeztetnek bennnket!