A Magyar Sugrs Trtnete |
Magyarorszgra Chernel Istvn kszegi ornitolgus hozta el a sels hrt s az els slceket, 1891. decemberben. Chernel hossz idt tlttt Norvgiban madrtani kutatsokkal, s ott ismerkedett meg a selssel. Hazatrte utn bemutatta tudomnyt a kszegi lejtkn, majd 1897-ben kiadta „A lbsznkzs kziknyve” cm mvt, melyben sszefoglalta a selsrl szerzett ismereteit.
1908-ban alakult meg az els nll segyeslet, a Magyar S Klub. Ebben az esztendben rendeztk az els jelents versenyt Dorog krnykn.
1914. 01. 18-n rendezte a Magyar S Szvetsg fennhatsga alatt a Magyar S Klub az els orszgos sversenyt Krmcbnyn, ahol az I. osztly ugrversenyt Kaczander Ern (BBTE), a II. osztlyt Iszer Istvn nyerte meg. (Gyakorlatilag ekkor mg szaki sszetettrl beszlhetnk, a sugrs nem nll sportgknt szerepelt.)
Az els vilghbor a magyar ssport rsztvevit is a honvdelem szolglatba lltotta, gy a trsadalmi ssport vegetlt, a Magyar S Szvetsg esztendkre bezrta kapuit.
A versenysels felbresztse cljbl 1918. 02. 01-03. kztt rendezett versenyt a s szvetsg, melyen az ugrversenyt Gyrki Lszl (MTE) nyerte.
A hbor utn a magasabb hegyek orszghatron kvl kerlse ltszlag a magyar ssport hallt jelentette, ehelyett a ssport renesznsza ksznttt be. Budapest krnyke ptolta a Ttrt, a legjobb sfutk vetlkedtek abban, hogy megismertessk az ifjakkal a modern sfuts technikjt. A sfutk ebben az idben karoltk fel a sugrst, melynek fejldst elsegtette, hogy a Magyar S Klub a Normafa lejtjn „nagysncot” ptett.
1919. teln egymst kvettk a versenyek. A Magyar S Klub 02. 13-i sncavat ugrversenyn Hberl Aladr, II. osztlyban Szepes Bla gyztt. A normafai sugrsnc az ugrsport jogos kvnsgait mr akkor sem elgtette ki, ezrt llandan programon volt a galyateti snc megptse.
Az 1919-20. vi tl megfosztotta a selket a sport rmeitl, az 1920-21-i szezon bajnoki versenynek is csak az ugrszmt tudtk megtartani, melyen az elssget Romeiser Lszl szerezte meg Hberl Aladr eltt.
1921-22. tele ismt hszegny volt, a BETE versenyzi 01. 07-08-n Koritnicban a staftaversenyben, s Reichart Dezsvel az egyni fut- s ugrversenyben arattak gyzelmet. Az elz fekete esztendk miatt a Budapesten 01. 25-26-n rendezett bajnoki versenyen feltnen kevesen indultak. Az sszetett bajnoksgot ez alkalommal Dvn Istvn nyerte.
Ebben a szezonban els alkalommal rkezett meg a Lengyel S Szvetsg meghvja a zakopanei versenyre, ahol a magyar szneket a bajnok, valamint Hberl Aladr s Szepes Bla kpviseltk.
1922. nyarn a fvros erdszeti hivatalval s a Haggenmacher rkskkel trtnt megllapods utn versenyzink nekilttak a virnyosi ugrsnc irtsi s fldmunkjnak elvgzshez. Ugyanekkor fogott munkhoz Horn K. Lajos irnytsval a BETE s az MHE a galyateti sugrsnc felptshez.
Az 1923-as idnyben versenyzink nemzetkzi sikereket is arattak. Zakopaneban Szepes Bla (MAC) az I. osztly ugrversenyben gyztt, mg Wilhelm Lszl a II. osztlyban strs miatt esett el a biztos gyzelemtl. Majd St. Antonban az ifjsgi ugrversenyben Szepes Bla els, mg Dvn Istvn az idsebbek osztlyban 2. helyezst rt el.
Az 1923-24-es vad a virnyosi ugrsnc avatversenyvel kezddtt, ahol az ugrversenyt Szepes Bla nyerte. A 01. 13-14-i OB alkalmval az sszetett versenyt Szepes Bla nyerte.
02. 23-n a BETE Sernyi-vndordjas versenyn az ugrszmot Wilhelm Lszl nyerte. 02. 10. s 17-n a BETE fiskolai sbajnoksgot rendezett, melynek ugrszmt Bky Mikls (BBTE) nyerte.
Az 1924-25-s idnyben csak a futverseny kerlt megrendezsre.
Az 1925-26-os vad a hazai ssport tovbbi nagyarny fejldst segtette. Az idjrs is kegyes volt, novemberben mr svel jrtk a trzk Dobogk s a Mtra vidkt. A s szvetsg propaganda eladst tartott, mdostotta a versenyszablyokat, tptette a virnyosi ugrsndot, Nagysznson, Galyatetn, Dobogkn j ugrsncok pltek, illetleg a meglvket tptettk.
1930-ban kszlt el Mtrahzn s Lillafreden a kt nagy ugrsnc. A mtrai 1931. februrjban sverseny megrendezsvel kerlt tadsra, a lillafredi pedig egy nagyszabs tli sportht keretben.
(forrs: www.siugras.hu)
| |
 |
Gellr Lszl |
Kulm, 136 mter a verseny legnagyobb ugrsa
| |
 |
Az 1930-as vektl 1990-ig |
A harmincas vekben a nemzetkzi ssport fejldsvel a hazai ssport is igyekezett haladni. A Budai hegyekben s a Mtrban sorra ltesltek a splyk, plnek a sugr sncok szerte az orszgban, s a folyamatosan szakosod ssport minden ga - alpesi, sugrs, sfuts -jelents fejldsnek indult.
Az 1938-as s 40-es vek rmteli fordulpontot jelentettek a hazai ssportnak, a felvidki, krptaljai s szak erdlyi terletek anyaorszghoz val visszacsatolsa szmtalan magashegyi splya lehetsgt nyitotta meg. A Szvetsg vezetse nagy ervel ltott munknak, megteremtettk a Kassa, Rah, Tiszaborkt stb. krnyki versenyek feltteleit, s Borsafreden tli sportkzpont kiptsnek tervt dolgoztk ki.
1942 telre rekordid alatt megteremtettk a Borsafredi ltestmnyeket. Itt plt meg egy korszer sugrsnc. Az l942-43 vi vknyv tansga szerint a Magyar S Szvetsgnek 70 tagegyeslete s kzel 4000 igazolt versenyzje volt. Budapesttl a Mtrn, Kassn, Borsafreden keresztl Cskszeredig szmtalan helysznen kzel 100 versenyt rendezett a szvetsg s a tagegyesletek. Jogos volt a Szvetsg vezetsnek remnye, hogy a ssport a nemzetkzi mezny legjobbjai kz fejldik 4-5 v tvlatban.
A remnyeket jra thzta a hbor s a politika, a hegyvidkek elvesztse utn nem volt realitsa a negyvenes vek elejn elhatrozott terveknek.
1948 v az egsz magyar sport trtnetben gykeres vltozst hozott azzal, hogy a sportszvetsgek nllsga megsznt. A Magyar S Szvetsg is jj alakult, szerencsre az j vezetsben nagyon sok rgi sz volt, s sokat segtett az a tny, hogy a fegyveres testleteknl jelents anyagi bzis sszakosztlyok alakultak. Neheztette a ssport helyzett a hideghbors politika helyzet, amely a klfldi versenyeken val rszvtelt szinte megszntette, s a sport, fleg a politikai vezets azon elve, hogy nagy vilgversenyeken s olimpikon csak az 1-6 helyezs elrse volt elfogadhat eredmny. Mindezek ellenre a ssport nem vesztette el vonzerejt, st a versenysport j hatssal volt a tmegsport fejldsre is.
1955. mrcius 3. Galyatetn rendeztk meg a magyar sugr bajnoksgot. A mostoha hviszonyok kztt lelkes versenyzk tettk ugrsra alkalmass a sncot. Az els ugr Hemrik Ferenc, a Honvd versenyzje. A rvid lejt ellenre, szp testtartssal, 35 mtert ugrott. Benedek, a Dzsa versenyzje ugrik. Jl rugaszkodik el, de talajrskor kis hiba csszik be. Mez Bertalan, tbbszrs magyar bajnok igazolja j hrt. Pontos lcvezetssel 37 mtert ugrott, ezzel ismt megszerezte a bajnoki cmet.
1956-ban ms terletekhez hasonlan jra vesztesget szenvedett a ssport, de j szoksa szerint talpra llt, ksznet a sportg jelents szm s nzetlen szervezjnek s szakembernek.
1960, Squaw Walley, tli olimpia. A jtkokrl megjelent kpek s cikkek kztt szmunkra kedves emlk az igen neves amerikai kpes jsg, a LIFE cmlapja, amelyen a hatvanas vek tbbszrs magyar sugrbajnoka, Sudr Tams ugrsa lthat. Az edzsen Sudr megsrlt, bokarndulst egy napig krhzban kezeltk, majd kt napot gyban tlttt, mg a tbbi sugr ismerkedett a snccal. Vgl is elindulhatott a versenyen, s br a korbbi edzseken elrt ugrs hosszt nem tudta elrni, a 41. helyen vgzett, megelzve tbbek kztt amerikai, svd s kanadai versenyzket.
Azt ezt kvet kt olimpin is jl szerepeltek a szk, Balzs va 10 km-es sfutsban 19. Gellr Lszl nagysncon sugrsban 19. helyet rt el.
Az 1960-as vek kzeptl a 70-es vek vgig lnk sugr let volt haznkban 30-40 fs meznykkel rendeztk meg a Magyar Bajnoksgokat serdl, ifjsgi, junior s felntt korosztlyokban, br a hviszonyok sokszor nem kedveztek! Szmtalanszor volt gy, hogy a krnyez erdkbl sszekapart havat hordtk a sncra szenes kosarakban a sugrk, hogy ugrani tudjanak. A honvdsg segtsgnek ksznheten Mtrahzi Nagysncon tbb ven keresztl megrendezsre kerlt a nemzetkzi „Dzsa Tibor Emlkverseny” 10-12 nemzet sugrinak rszvtelvel. Volt olyan, hogy kzel tzezer nz ltogatott el Mtrahzra a versenyt megnzni!
Ebben az idszakban a magyar sugrk lmeznye (3-4 f) rendszeresen rszt vett klfldi versenyeken. Gellr Lszl rvn szlettek szp eredmnyek is, a Ngysnc Versenyen 9. helyezs Bischofshofenben, a Kulmi repl sncon 136 mteres magyar rekordot (a verseny legnagyobb ugrsa volt) ugorva elrt 5. helyezs, de emltsre mlt Molnr Gyula Ifjsgi Eurpa Bajnoksgon elrt 6. helyezse is.
rdemes elltogatni a www.siugras.hu honlapra, ahol a magyar eredmnyekrl is lehet rszletes informcikat tallni.
Sajnos azonban az is elmondhat, hogy a felkszlsi hinyossgoknak ksznheten tbb tehetsges utnptls kor sugr is megsrlt egy-egy nagysncon vgzett edztborozs, vagy verseny alkalmval! Itthon tlen keserves, a sportolok ltal vgzett munka rn lehetett a sncokat, a Szabadsg-hegyi K40-es, a mtrahzi K50-es s K80-as ugrsra alkalmass tenni, hogy egy tli szezonban 100-200 ugrst vgre tudjon hajtani egy-egy ugr. Nyron rendelkezs llt az orszgban hrom helyen manyag borts snc is, Kszegen, Gyngysn, Budapesten, ahol lehetett llandan ugrani, de ezek kzl a legnagyobbon is csak 44,5 mter volt a sncrekord. A nemzetkzi versenyeket akkor mr K70-es, de a tbbsgket K90-es, K100-as sncokon rendeztk. Augusztusban, szeptemberben rendszeres megrendeztk a ngyforduls „Nyri Kupa” s Alkotmny Kupa versenyeket a Szabadsg hegyi Nagysncon (K40), de voltak nyri versenyek Kszegen (K25) s Gyngysn (K18) a fociplyai sncon is.
Az 1970-es vek elejn a szvetsg a biathlon fejlesztst tzte clul, amely rvid id alatt jelents npszersget szerzett, fleg a legfiatalabbak krben. Nem volt szerencss dnts, hogy a sportvezets a 7o-es vek elejn az alpesi szst csak tmegsport jellegnek tekintette, indokolta ezt azzal, hogy haznkban nemzetkzi szint alpesi plyk nincsenek. Ez a sugr szakagra is visszattt.
A hetvenes vek vgtl kzel 10 ven keresztl a ssport gazdagodott ltestmnyekben, fleg Galyatetn javultak a felttelek. Megplt a S s Biathlon Centrum, vglegesen kiplt kb. 30 km. hossz sfut s biathlon plya a ltrrel egytt, a centrum melletti mlesikl plya is gondozott lett. Sajnos ezek mellett nem trtntek lpsek a folyamatosan roml sugr sncok korszerstsre, s rszben ennek kvetkezmnye, hogy a 80-as vek vgn a sugrs megsznt, az a sugrs, amely taln a legrgebben ztt szakga a magyarorszgi szsnek.
Az 1980-as vekben mr csak egy kis ltszm csapat tartotta letben a sugrst Kelemen Zoltn, Fischer Lszl s Gellr Gbor vezetsvel. Kzlk Fischer Lszl 1984-ban flves, az osztrk vlogatott segd edzje, Walter Hofer (a mostani FIS versenyigazgat) ltal vezetett felkszlst kveten rszt vett a Lake Placid-i el Olimpiai versenyen, melyen 12. helyezst rt el. Az Olimpira azonban az akkori sport vezets mr nem nevezte.
A kilencvenes vek politikai fordulata, az orszg gazdasgi letnek vltozsai nem segtettk a s-versenysport fejldst, vagy taln a szvetsg vezetse nem tallta meg a mdszert, amivel a klubok s a szvetsg elszegnyedst, a versenyzk szmnak jelents cskkenst megakadlyozta volna. A nyolcvanas vekben s a kilencvenes vek elejn mg nemzetkzi versenyek megrendezst is tudta a S Szvetsg vllalni, sikeres EK. Sugr versenyek vittk el j hrnket a vilgnak.
Amikor a h leesik kzel fl milli, vagy tbb magyar indul tnak a klfldi sterepek fel, de sajnos a versenysport egyelre messze elmarad a korbbi szintjtl. Csak remlni lehet, hogy a mlt lelkiereje visszatr, s tenni akar sportemberek jra jelents versenysportot teremtenek, melynek jra meghatroz szakga lesz a sugrs, gy ahogy ez a mltban is volt! | | |